تلفن مشاوره انجام پایان نامه: 44265579-021 , 44260816-021
مشاوره و آموزش پایان نامه

مشاوره و آموزش انجام پایان نامه کارشناسی ارشد هنرهای پژوهشی و صنایع دستی

مشاوره و آموزش انجام پایان نامه کارشناسی ارشد هنرهای پژوهشی و صنایع دستی

این مجموعه مهارت های اساسی در صنعت فرش و هنرهای پژوهشی و غیره را ارائه می دهد. دانشجویان درک کاملی از مواد، تکنیک های الهام گرفته از روش های سنتی و فن آوری های جدید از جمله برنامه های کامپیوتری را به دست خواهند آورد. آنها با برنامه های ۲D و ۳D با تاکید بر رویکردهای خلاقانه برای طراحی، مهارت و تفسیر شخصی کار خواهند کرد. این مجموعه با هدف توسعه جنبه های زیبایی شناختی و عملی در ایجاد مجموعه های کاربردی یا مجموعه ای از انواع آثار هنری به آموزش دانشجویات می پردازد. موسسه تحقیقاتی تزیازان با به کارگیری اساتید مجرب، متعهد و متخصص خدمات مشاوره و آموزش پایان نامه هنرهای پژوهشی و صنایع دستی را با بالاترین کیفیت ارائه می دهد.لازم به ذکر است که رشته فرش دارای چهار گرایش مختلف است که شامل مرمت و تکمیل، طراحی، رنگرزی بافت و سایر زیر انداز‎ها می باشد، که گرایش مرمت و تکمیل بیشتر به تکنولوژی فرش پرداخته، این بدین معنی است که دانشجو با الیاف، رنگ، رنگرزی شیمیایی و سنتی، انواع بافت و… آشنا می‎ گردد و در گرایش‎ طراحی، دانشجو درباره انواع نقش‎های قالی‎ های ایرانی اطلاعات گسترده‎ تری کسب می نماید و درباره طراحی قالی و گلیم آموزش می بیند. باید خاطر نشان کرد که در گرایش رنگرزی، دانشجو با رنگرزی شیمیایی و سنتی آشنا می‎ شود و در زمینه شیمی تجزیه، تکنولوژی رنگ و تکنولوژی مواد آموزش می بیند. در گرایش بافت دانشجو به صورت تخصصی‎ به بافت قالی می پردازد و انواع مختلف گره‎ و بافت‎ را یاد می گیرد. در گرایش سایر زیر اندازها نیز دانشجو بافت گلیم، سوماک، زیلو و… را یاد می گیرد و با نحوه مرمت گلیم، نقوش نمادهای گلیم و سایر زیراندازها آشنا می گردد. باید خاطر نشان کرد که در کشور ایران، هیچ کالایی از نظر ارزش مشابه فرش نیست. زیرا از یک طرف، مواد اولیه فرش در ایران تهیه می ‎گردد و از طرفی، فرش دست ‎بافت ایرانی در بازارهای جهانی دارای ارزش مادی ب است. بسیاری از مراکز خصوصی و دولتی هستند که به دنبال فارغ‎التحصیلان این رشته اند که در زمینه طرح، رنگ و بافتخلاقیت داشته باشند.

برخی فارغ‎التحصیلان فرش به عنوان مشاور بازرگانان فرش فعال اند، یعنی یا خود تولید کننده اند یا صادر کننده اند و در این زمینه فعالیت دارند و برخی هم در مراکز کار و دانش به تدریس مشغولند.

 

دروس مشترک رشته کارشناسی فرش

شیمی عمومی
هندسه نقوش در هنرهای سنتی ایران
هنر در تمدن اسلامی
آشنایی باهنر در تاریخ
کارگاه طراحی پایه
تاریخ فرش
عکاسی
جامعه‌شناسی فرش
آشنایی با هنرهای سنتی ایران
کارگاه بافت قالی
شناخت و ارزیابی فرش دست‌بافت
اصول رنگرزی
کارگاه طراحی سنتی
آشنایی با مواد اولیه و ابزار
کارگاه مرمت و نگهداری قالی
کنترل کیفی استانداردهای فرش
پژوهش در فرش ایران
جغرافیای فرش
سیر تحول و تطور نقوش و نمادها در هنرهای سنتی
علوم الیاف
ریسندگی
زیبایی شناسی فرش ایران
اقتصاد فرش ایران

 

دروس تخصصی گرایش طراحی رشته فرش

کارگاه طراحی گلیم و سایر زیراندازها
بررسی طرح‌ها و نقوش قالی ایران
کارگاه طراحی قالی
کارگاه نگارگری
کارگاه رنگ و نقطه
شناخت انواع مختلف نقوش قالی های ایرانی

دروس تخصصی گرایش مرمت و تکمیل رشته فرش

آشنایی با اصول غبارگیری و شستشوی فرش
بررسی طرح‌ها و نقوش قالی ایران
کارگاه بافت گلیم
کارگاه بافت قالی
مرمت و نگهداری گلیم و سایر زیراندازها
مرمت قالی
شناخت مواد ویژه مرمت قالی
کارگاه رنگرزی سنتی
کارگاه رنگرزی شیمیایی

دروس تخصصی گرایش رنگرزی رشته فرش

کارگاه رنگرزی سنتی
کارگاه رنگرزی شیمایی
شیمی تجزیه و آزمایشگاه
شیمی و تکنولوژی مواد رنگرزی و آزمایشگاه تکنولوژی رنگ
فیزیک الیاف و آزمایشگاه

 

دروس تخصصی گرایش سایر زیراندازها رشته فرش

کارگاه بافت گلیم
‌کارگاه بافت سوماک
کارگاه بافت زیلو
کارگاه بافت گلیم‌های یک رو
کارگاه بافت گبه‌ و سایر قالی‌های ایلیاتی
کارگاه بافت طراحی گلیم و سایر زیراندازها
کارگاه مرمت و تکمیل انواع گلیم و سایر زیراندازها
جغرافیای گلیم و سایر زیراندازها
بررسی نقوش ونمادها در گلیم و سایر زیراندازهای سنتی ایران
پژوهش در نقش و رنگ گلیم و سایر زیراندازهای ایران

معرفی رشته هنر های تجسمی

گرایش های رشته فرش

 • طراحی
 • بافت
 • سایر زیراندازها
 • مرمت و تکمیل
 • رنگرزی

دروس مشترک در گرایش‌های مختلف رشته فرش

شیمی عمومی
هندسه نقوش در هنرهای سنتی ایران
هنر در تمدن اسلامی
آشنایی باهنر در تاریخ
کارگاه طراحی پایه
تاریخ فرش
عکاسی جامعه‌شناسی فرش
آشنایی با هنرهای سنتی ایران
کارگاه بافت قالی
شناخت و ارزیابی فرش دست‌بافت اصول رنگرزی
کارگاه طراحی سنتی
آشنایی با مواد اولیه و ابزار
کارگاه مرمت و نگهداری قالی
کنترل کیفی استانداردهای فرش
پژوهش در فرش ایران
جغرافیای فرش
سیر تحول و تطور نقوش و نمادها در هنرهای سنتی
علوم الیاف
ریسندگی
زیبایی‌شناسی فرش ایران اقتصاد فرش ایران

دروس تخصصی گرایش رشته مرمت و تکمیل

آشنایی با اصول غبارگیری و شستشوی فرش
کارگاه بافت گلیم         مرمت قالی
شناخت مواد ویژه مرمت قالی
کارگاه رنگرزی شیمیایی
بررسی طرح‌ها و نقوش قالی ایران کارگاه بافت قالی مرمت و نگهداری گلیم و سایر زیراندازه
کارگاه رنگرزی سنتی

 

دروس تخصصی سایر گرایش های رشته فرش

کارگاه بافت گلیم
کارگاه بافت سوماک
ارگاه بافت زیلو
کارگاه بافت گلیم‌های یک رو
کارگاه بافت گبه‌ و سایر قالی‌های ایلیاتی
کارگاه بافت طراحی گلیم و سایر زیراندازها
کارگاه مرمت و تکمیل انواع گلیم و سایر زیراندازها
جغرافیای گلیم و سایر زیراندازها
بررسی نقوش ونمادها در گلیم و سایر زیراندازهای سنتی ایران
پژوهش در نقش و رنگ گلیم و سایر زیراندازهای ایران

در رشته فرش _ سایر زیراندازها : دانشجو با هنرهایی مانند بافت گلیم، گبه، زیلو، سوماک و… آشنا شوند و آموزش های لازم را در رابطه با نحوه مرمت گلیم و نقوش مختلف بر روی نمادها سبک می کنند.

توانایی های لازم در رشته فرش

داوطلبانی که قصد دارند در رشته فرش ثبت نام و تحصیل کنند باید از توانایی های مرتبط با این رشته آگاهی داشته باشند، برخی از این توانایی ها عبارتنداز:

 • علاقمند به هنروصنعت فرش
 • خلاقیت و نوآوری در این حرفه
 • آگاهی به هنر فرش بافی
 • هدفمند در انتخاب این رشته

آینده شغلی رشته فرش

فارغ التحصیلان رشته فرش می توانند در مشاغلی مرتبط با رشته تحصیلی خود وارد بازار کار شوند که برخی از این مشاغل عبارتنداز:

 • بافت فرش دستبافت
 • مراکز خصوصی و دولتی
 • مشاور بازرگانان فرش
 • تولید فرش
 • صادرات فرش
 • آموزش در مراکز کارودانش

دروس مشترک در گرایش‌های مختلف رشته فرش

رشته کارشناسی فرش : تا چندی پیش در ایران به هنر بسیار ظریف و زیبا‎ی فرش تنها به صورت یک حرفه نگاه می‎شد؛ هنری که نسل به نسل به صورت سنتی و استاد- شاگردی منتقل می‎گردید. به عبارت دیگر کمتر کسی در این زمینه مطالعه، تحقیق و پژوهش انجام داده بود و یک مرکز دانشگاهی برای آموزش، حفظ و حراست و پیشرفت این هنر اصیل ایرانی و سرمایه ملی وجود نداشت. اما خوشبختانه در دهه هفتاد به همت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، رشته کارشناسی فرش در برخی از دانشکده‎های هنر مراکز آموزش عالی ارائه گردید؛ رشته‎ای که می‎تواند موجب رشد و اعتلای هنر و صنعت فرش کشورمان گردد.

در این رشته دانشجو درباره تاریخچه فرش، جامعه شناسی فرش، انواع بافت، ابزار بافت، طراحی، رنگ و الیاف فرش اطلاعات لازم را به دست می‎آورد. برای مثال، در فرش دستی سه نوع الیاف طبیعی پشم، ابریشم و نخ به کار می‎رود که دانشجوی کارشناسی فرش، با این الیاف و نحوه تکنولوژی هر یک از آنها به صورت علمی آشنا می‎شود؛ یعنی ریسندگی و رنگرزی این الیاف را می‎آموزد.

همچنین دانشجوی این رشته با فرش‎های مناطق مختلف جغرافیای ایران که از نظر الیاف، بافت، طرح و رنگ متفاوت است، آشنا می‎گردد. البته لازمه کسب این دانش، اطلاع از جامعه‎شناسی نقاط مختلف ایران است. برای مثال، در قالی کاشان بیشتر از رنگ‎های قرمز و سرمه‎ای استفاده می‎شود. اما در قالی تبریز رنگ‎های بژ، کرم ومسی کاربرد دارد و این تفاوت رنگ به دلیل تفاوت محیطی و جغرافیایی شهرها و مناطق یاد شده است.

در کل رشته کارشناسی فرش دارای پنج گرایش مرمت و تکمیل، طراحی، رنگرزی بافت و سایر زیر انداز‎ها است. که گرایش مرمت و تکمیل بیشتر به تکنولوژی فرش می‎پردازد؛ یعنی دانشجو با الیاف، رنگ، رنگرزی شیمیایی و سنتی، انواع بافت، دارکشی فرش، انواع گره ( که نماد فرش است)، نحوه حفظ کیفیت و ابعاد فرش و مرمت فرش آشنا می‎شود و در گرایش‎ طراحی، دانشجو درباره انواع مختلف نقش‎های قالی‎های ایرانی اطلاعات گسترده‎تری به دست می‎آورد و درباره طراحی قالی و تا حدودی گلیم آموزش می‎بیند.

در گرایش رنگرزی دانشجو با نحوه رنگرزی شیمیایی و سنتی آشنا می‎شود و در زمینه شیمی تجزبه، تکنولوژی رنگ و شیمی و تکنولوژی مواد رنگرزی اطلاعاتی به دست می‎آورد. در گرایش بافت نیز دانشجو به طور تخصصی‎تر به بافت قالی می‎پردازد و انواع گره‎ها و بافت‎ قالی را آموزش می‎بیند. در گرایش سایر زیر اندازها نیز دانشجو بافت گلیم، سوماک، زیلو، گبه و سایر زیرانداز‎ها را آموزش می‎بیند و با نحوه مرمت گلیم، جغرافیا و نقوش نمادهای گلیم و سایر زیراندازهای سنتی ایران آشنا می‎شود.

تواناییهای لازم

دانشجوی این رشته باید فردی خلاق، نوآور و علاقه‎مند به هنر و صنعت فرش باشد. دانشجویی که بدون هدف رشته کارشناسی فرش را انتخاب کرده باشد، پس از فارغ‎التحصیلی جـایـگاهی در صـنعت فـرش نـخواهـد داشت، در نقطه مـقابل نـیز دانشجویانی هستند که با علاقه و پشتکار بسیار به این رشته آمده‎اند و به دنبال آموزش و بهبود کیفیت هنر فرش هستند و قدم‎های موثری نیز در این زمینه برداشته‎اند.همچنین کارشناس فرش باید از تاریخ هنرهای دستی و بومی، بخصوص هنر فرش‌بافی آگاهی داشته باشد وبه یاری ذوق هنری، طرح‎هایی ارائه دهد که هم از اصالت بومی و هم از نوآوری برخوردار باشد.

موقعیت شغلی در ایران

بازار کار و آینده شغلی رشته فرش

فرش یکی از کالاهای اصلی و صادراتی کشور ایران محسوب می شود که جایگاه ویژه ای در کشورهای مختلف دنیا دارد. برای تهیه و تولید فرش نیازی به تهیه مواد خارجی نبوده و اکثر مواد اولیه تولید فرش در کشور ما وجود دارد و به همین دلیل می توان با کمترین هزینه فرش های با کیفیتی تولید کرد و از طرف دیگر با قیمت مناسب در بازارهای جهانی به فروش رساند و از این جهت فرش به عنوان یکی از کالاهای پرسود محسوب می شود که می تواند علاوه بر زمینه اشتغال و رونق کسب و کار داخل را فراهم کند درآمد ارزی مناسبی نیز برای کشور به ارمغان آورد.

در حال حاضر کارخانه و کارگاه های مختلفی در زمینه تولید فرش فعالیت می کنند و محصولات تولیدی آن ها در بازارهای داخلی و خارجی به فروش می رسد و این مراکز تولیدی برای ادامه راه و موفقیت بیشتر نیاز به کارشناسان حرفه ای حوزه فرش دارند تا بتوانند در زمینه های مختلف مانند طراحی، تولید، رنگ و دیگر موارد مهم به آن ها کمک کنند.

افرادی که بتوانند در زمینه فرش اطلاعات مناسبی به دست آورند بدون شک می توانند در این کارخانه ها مشغول به کار شوند و حتی اگر بتوانند سرمایه گذار مناسبی جذب کنند و یا خودشان سرمایه راه اندازی کارگاه فرش بافی را داشته باشند می توانند اقدام به تأسیس کارخانه و یا کارگاه فرش بافی کنند و از این راه درآمد مناسبی به دست آورند.

یکی دیگر از حوزه هایی که برای فارغ التحصیلان رشته فرش وجود دارد آموزش است که افراد فارغ التحصیل این رشته می توانند با طی کردن مقاطع بالا به عنوان مدرس فرش مشغول به کار شوند.

نحوه انجام پایان نامه هنر

انجام پایان نامه هنر در پنج فصل نگارش می شود:

 • کلیات پایان نامه هنر
 • مروری بر مطالعات پیشین
 • روش شناسی تحقیق
 • تجزیه و تحلیل
 • نتیجه گیری و پیشنهادات

۱کلیات پایان نامه

این فصل از پایان نامه هنر ، حالت توسعه یافته پروپوزال نگارش شده است.

شیوه ی نگارش این فصل به این صورت است که در ابتدا مقدمه ای کلی در ارتباط با موضوع مورد بحث، فرضیات، اهداف و سوالات پیشنهادی در پاراگراف آخر می باشد. دیگر بخش های این فصل، شامل اهداف پایان نامه، ضرورت انجام پایان نامه و نوآوری های پایان نامه می باشد که با شرح و بسط بخشهای متناظر با این مطالب در پروپوزال، این بخش را نگارش می­کنیم.

در پایان این فصل به صورت خلاصه معرفی اجمالی تمامی فصول پایان نامه می پردازیم.

۲مروری بر مطالعات پیشین

در این فصل از پایان نامه هنر ابتدا یک مقدمه کلی در ارتباط تاریخچه و مبحث هنری مورد نظر و زیر مجموعه های آن در تحقیقات و مقالات پیشین ارایه می کنیم. این مطالب می تواند شامل موضوعات فرعی دیگری که مربوط به پایان نامه می‌باشد را نیز در بر گیرد، اما مطالب نگارش شده بایستی برخاسته از دل مقالات انجام شده در گذشته باشد. نکته ای که باید در این قسمت مورد توجه قرار گیرد، استفاده از مقالات به روز از پایگاه های معتبر باشد.

بهتر است که این مقالات بیشتر از ژورنالها معتبر انتخاب شود.

۳روش شناسی تحقیق

در این قسمت از پایان نامه هنر بایستی روش تحقیق از ابعاد هدف، محیط اجرا، استراتژی و مسیر اجرا، معرفی جامعه آماری، بیان تعداد نمونه و روش نمونه گیری، روش اجرا در جمع آوری اطلاعات، معرفی انواع روش های آماری مورد استفاده در پایان نامه، بررسی قابلیت اطمینان و اعتبار و خلاصه مطالب ارایه شده در راستای موضوع پایان نامه مطرح گردد. قابل توجه است که بیش از ۹۵ درصد این بخش بایستی منحصرا مربوط به نویسنده و ایده وی باشد (یعنی تکراری نباشد)

۴تجزیه و تحلیل

در این فصل از پایان نامه هنر، بایستی تجزیه و تحلیل یافته های تحقیق، معرفی محتوای فصل، توصیف داده ها (آمار توصیفی) مانند جداول و نمودارهای توصیفی، خلاصه مطالب: خلاصه مطالب ارائه گردد.

۵نتیجه گیری و ارایه پیشنهادات

در این فصل از پایان نامه هنر که شامل دو بخش اصلی است.

ابتدا در بخش نتیجه گیری در دو پاراگراف در مورد بحث اصلی پایان نامه صحبت کرده

و سپس تجزیه و تحلیل حاصل از پژوهش را ارائه می دهیم.

در پاراگراف آخر نتایج حاصل را بیان می کنیم. در قسمت پیشنهادات، نیز چنیدن طرح که موضوع پایان نامه را بهبود می بخشد، مطرح می کنیم. امیدواریم خواندن این مقاله مفید برای انجام پایان نامه هنر و گرایش های آن باشد